Artykuł
0 comment

Jak przygotować się do wypoczynku w górach?

Wypoczynek w górach bywa równie piękny co niebezpieczny. Samodzielne wejście na szczyt i podziwianie panoramy z wysoka niewątpliwie może dostarczyć wielu przeżyć estetycznych, jednak już nagłe zmiany pogody oraz złe przygotowanie mogą okazać się nie lada zagrożeniem. Nie każdy musi posiadać umiejętności Taternika, czy Alpinisty, jednak idąc na szlak warto potrafić przewidzieć, co może tam na nas czekać i jak się przed tym ochronić. Dlatego też wpis ten poświęcimy bezpieczeństwu i wyposażeniu, które niezbędne jest o każdej porze roku podczas wypoczynku w górach.

Przygotowanie fizyczne

Zanim zaczniemy kompletować wyposażenie,które będzie miało spełnić swoją rolę na szlaku górskim, należy najpierw zadbać o najważniejszy mechanizm potrzebny do tego typu aktywnego wypoczynku – swoje ciało. Przygotowanie fizyczne i kondycja są w tym wypadku na tyle istotne, że przecież nie będziemy poruszać się po płaskim terenie, a więc i obciążenie mięśni będzie zupełnie inne niż w przypadku spaceru po parku. Nawet chodząc pomiędzy schroniskami przyda nam się odpowiednio dużo siły, a nie dbając o swoje ciało bardzo możliwe, że utkniemy wyczerpani gdzieś pomiędzy. Zmuszeni do odwrotu stracimy piękne widoki oraz miłe wspomnienia zamienią się w gorycz porażki – koniecznie przetestuj zatem swój organizm nim wybierzesz się w góry.

Zabierz plecak

Oto jeszcze jeden z powodów, dla którego inwestycja we własną kondycję musi stać się twoim priorytetem. Idąc pod górę będziesz musiał/musiała nieść nie tylko swój ciężar, ale i dodatkowe kilogramy wyposażenia i prowiantu znajdujące się w plecaku. Kupując go trzeba jednak zwrócić uwagę na wielkość i wygodę noszenia – dobrze jest się zatem zastanowić, co mamy zamiar brać ze sobą w góry. Im większy plecak tym jednak nie może być cięższy. W takich wypadkach liczy się wytrzymałość, a dodatkowy ciężar nie wnosi ze sobą nic pozytywnego do wyprawy. Najgorsze co można więc zrobić to przecenienie swoich sił, które w niedługim czasie dostarczy nam goryczy porażki. W plecaku powinny natomiast znaleźć się: pożywienie, termos, sztućce, telefon wraz z power bankiem (oczywiście z zapisanym numerem GOPR).

Odpowiednie obuwie i odzież

Piesze, górskie wycieczki mogą trwać nawet kilka godzin. Odległości pomiędzy schroniskami nie należą do najmniejszych, a teren jest tu nierówny i często zdradliwy, więc odpowiedzialny turysta musi zabezpieczyć się również przed urazami (jednocześnie dając swoim stopom maksymalny komfort). Buty przeznaczone do pieszych, górskich wycieczek powinny charakteryzować się grubą podeszwą oraz wysokim stanem osłaniającym i stabilizującym kostkę. Chcąc uchronić się przed otarciami warto zainwestować też w grubsze skarpety oraz numer większe niż normalnie buty, w których tak zabezpieczona stopa bez problemu się zmieści. Co do odzieży to oczywiście należy dostosować jej zestaw do pory roku, ale zazwyczaj warto być przygotowanym i mieć na podorędziu: odpowiednią ilość bielizny na zmianę, ciepłe ubrania niekrępujące ruchów, coś do osłony przed deszczem oraz chłodem, wygodne nakrycie głowy (zarówno latem, do ochrony przed słońcem, jak i zimą do zabezpieczenia się przed mrozem).

Dodaj komentarz